Po nekaj daljšem premoru je izšla 7. knjiga iz zbirke Blagoslovljeni in prekleti: Plemiške rodbine na Slovenskem. 18. stoletje, 2. del: Od Del-Negrov do Škerpinov.
Naročene knjige pošiljamo po pošti 1x tedensko, ob sobotah.
Znižali smo cene knjigam: Hrami tišine, Podoba Slovenije in Vitezi, najemniki in smodnik. Nova cena posamezne knjige: 20,00 €.
Gradovi, utrdbe, vile, dvorci v Slovenskem primorju 25,00 €.
Vitez Gašper Lamberger (ok. 1463–ok. 1515) z gradu Kamen pri Begunjah se je kot poveljnik v službi cesarja Maksimilijana I. bojeval v Belgiji, Nemčiji, Italiji, Avstriji in Sloveniji. Bil je tudi cesarjev osebni prijatelj in najbolj znan turnirski dvobojevalec svojega časa v Srednji Evropi. Zaradi poguma in uspehov je postal celo junak slovenske ljudske pesmi Pegam in Lambergar.
Turnirsko knjigo s 87 upodobitvami turnirskih dvobojev je Gašperju Lambergerju izrisal nemški mojster na zač. 16. stol in jo danes hrani Umetnostnozgodovinski muzej na Dunaju. Mi smo jo ponatisnili v celoti. Dvostranski barvni prizori so upodobljeni glede na izid bojevanja in prikazujejo način bojevanja, njegove posledice in bogastvo viteške bojne opreme.
Gašperjev sin Jakob II. je še utrdil pomen Lambergerjevega rodu – bil je cesarski svetnik, poveljnik kranjske plemiške vojske in kranjski deželni glavar. Ker je bil organizator obrambe proti Turkom, so se na njegovem gradu in v Ljubljani zbirali poveljniki in eminentni gosti iz vse Evrope, kar je razvidno iz drugega dela knjige, kjer so na 16 straneh zbrani njihovi lastnoročni podpisi in življenjska gesla.
Turnirska knjiga Gašperja Lambergerja je eden najimenitnejših dokazov o slovenskem viteštvu in plemstvu. Obsežen in zanimiv komentar Čas bojevnikov, ki se bere kot roman, je napisal dr. Dušan Kos.
NA VOLJO SAMO V PLATNENI VEZAVI!